V IT CHYBÍ ZAMĚSTNANCI. UŽIVILO BY SE JICH TU JEDNOU TOLIK

Za posledních pět let se Česko stalo rájem světových IT firem. Právě v této době se totiž do Prahy, Brna či Ostravy začaly stěhovat nadnárodní společnosti díky levnější pracovní síle a kvalitním uchazečům, které produkují české vysoké školy. Skutečný boom nás ještě čeká.

„Dnes už v Česku najdeme téměř všechny významné IT společnosti: IBM, AVG, Microsoft, Oracle, AT&T, Redhat, HP a další. Firmy si v podstatě přetahují zaměstnance mezi sebou, protože jich je akutní nedostatek.“ popsala aktuální situaci Markéta Prazeres, ředitelka divize IT personální agentury AC JOBS.

IT u nás patří k nejlukrativnějším oborům – průměrná mzda absolventů Českého vysokého učení technického v Praze se pohybuje kolem 35 000 korun, mzda absolventů Vysokého učení technického v Brně pak kolem 28 000 korun. Životní úroveň zaměstnanců v IT je dnes zcela srovnatelná se zahraničím: „Když porovnáme mzdu a životní náklady, na manažerských pozicích jsou na tom Češi v oboru IT dokonce lépe. U ostatních pozic je to srovnatelné,“ řekla Markéta Prazeres z AC JOBS.

Kromě atraktivních platů lákají IT firmy v Česku uchazeče i na netradiční benefity, které jinde nenajdeme. Firmy si dobře uvědomují, že jejich kapitál je v hlavách lidí, nikoli ve strojích či zboží. Své zaměstnance si proto velice hýčkají: „Často svým zaměstnancům podávají například snídaně. Ty musejí být poskládány tak, aby si na své přišel úplně každý. V jedné firmě dokonce mívají kromě jiného na výběr ze šesti druhů muffinů, aby se nestalo, že někomu daná příchuť nebude vyhovovat. Běžnou věcí jsou kromě čerstvého ovoce například mini sendviče a nejrůznější laskominy dostupné v průběhu celého dne. Také zde mívají takzvané relaxační místnosti, kde si zaměstnanci mohou zahrát fotbálek nebo kulečník během pracovní doby a trochu si odpočinout. A kdo dnes v IT nenabízí home office, nemusí se vůbec snažit. Oproti jiným oborům tu z domova pracuje až o 50 až 70 procent více lidí,“ popsala své zkušenosti Olga Hyklová, majitelka a výkonná ředitelka personální agentury AC JOBS.

Dříve bylo běžné, že si zahraniční firmy přetahovali zaměstnance z Česka. Dnes mají přístup opačný: své pobočky zakládají v Praze, Brně či Ostravě. Úroveň českých IT pracovníků je velmi vysoká a díky tomu, že zde působí tolik nadnárodních IT firem, vzrostl jejich plat i požadavky. Pokud se mají stěhovat, požadují finanční kompenzace kvůli vyšším nákladům za bydlení a cestování, a to už se firmám nevyplatí. Právě to je důvodem rozmachu vývojových center v Česku. Neznamená to však, že by se Češi do zahraničí vůbec nepodívali.

„Zaměstnanci mají možnost vycestovat do zahraničí v rámci práce na aktuálním projektu a pak se zase vrací do Česka. Je to zajímavá možnost, jak poznat novou kulturu i pracovní prostředí, aniž by se museli stěhovat natrvalo do cizí země. Například firma Konica Minolta umožňuje pracovat na zahraničních projektech nejen v Evropě, ale také v Asii, Paficiku, nebo dokonce i v Africe,“ popsal Petr Valenta, Senior Manager IT Business ve společnosti Konica Minolta.

IT je také jeden z mála oborů v Česku, kde každý rok vznikají nové a nové pozice. „Vývoj jde neustále kupředu. Před pár lety bylo například nemyslitelné, že by se uživil jeden člověk pouze pro práci na aplikacích v mobilních telefonech se systémem Android nebo iOS od Apple. Dnes je přitom po nich velká poptávka,“ řekla Markéta Prazeres. „Celkově převažuje poptávka nejvíce po vývojářích a konzultantech. Vývojařina je zároveň nejvíce žádaným oborem, protože poskytuje volnost a kreativitu. Člověk, který se tomu věnuje, navíc dokáže rychle „vyrůst“ a stát se skutečným specialistou s nadstandardními výdělky,“ doplnila Denisa Ondrušová, ředitelka divize ICT Contracting v AC JOBS.

Přesto ani čeští uchazeči nejsou zcela bez nedostatků. „To, co jim nejvíce chybí, je komunikativní znalost angličtiny a schopnost „prodat se“ během pohovoru. Vzhledem k tomu, že studenti s IT zaměřením bývají introvertnější, mnohem méně než jiní vyjíždějí na zahraniční stáže typu Erasmus. Ve firmě si pak nedokážou povídat o běžných věcech, nevěří si a používají jenom odbornou angličtinu, ve které jsou si jistí. Na pohovoru jsou uzavření a nesebevědomí, ačkoli mají často zajímavé pracovní zkušenosti z brigád či praxí během studia,“ doplnila Markéta Prazeres z AC JOBS.