BRNĚNSKÉ NÁMĚSTÍ SVOBODY SE PROMĚNÍ V DĚTSKÉ HŘIŠTĚ. DĚTI Z DĚTSKÝCH DOMOVŮ TU POKŘTÍ SVOJI KNIHU.

Náměstí Svobody v Brně se na dva dny změní v dětské hřiště. Od 28. do 29. května tu budou probíhat velkolepé oslavy dne dětí. Chybět nebudou atrakce pro děti, závod s nákupními košíky o dovolenou, různé interaktivní soutěže a hudební vystoupení. V rámci akce vystoupí už v sobotu Gipsy.cz, který společně s modelkou Veronikou Kašákovou pokřtí knihu, jejímiž autory jsou děti z dětských domovů.

V dětských domovech v České republice žije přes 8,5 tisíce dětí. Mladí lidé, kteří musí v 18 letech opustit dětský domov, nejsou často vůbec připraveni na reálné životní situace. „Těmto dětem se při jejich vstupu do nové životní etapy snažíme podat pomocnou ruku a pravidelně pro ně pořádáme akce, na kterých se dozvědí, jak najít práci, co má obsahovat životopis nebo jak se chovat na pracovním pohovoru. Na těchto akcích se s dětmi osobně setkávám a nemohla jsem si nevšimnout, kolik je mezi nimi talentovaných a nadaných dětí. Je pochopitelné, že dětský domov nemá možnost talent dětí rozvíjet tak, jak by tomu bylo v běžné rodině. Proto jsme se i v tomto směru rozhodli dětem pomoci. Oslovili jsme dětské domovy z České republiky, nabídli dětem možnost proměnit se na chvíli ve spisovatele, vybrali nejlepší zaslané povídky a výsledkem je kniha fantasy příběhů s podtitulem Děti dětem,“ popsala Olga Hyklová, majitelka a výkonná ředitelka společnosti Advantage Consulting.

Křest knihy proběhne v rámci dvoudenních oslav dne dětí na brněnském náměstí Svobody. Program vypukne v sobotu 28. května ve 14 hodin. Kmotry se stanou Radek Banga alias Gipsy.cz a modelka Veronika Kašáková, která sama vyrůstala v dětském domově. „Je to pro mě čest, vnímám to i jako milou povinnost, možná poslání. Děti z dětských domovů a já budeme navždy spojeni a kmotrovstvím to jen potvrzujeme, neváhala jsem ani minutu. Zavázala jsem se Bohu, že budu tyto děti vždy podporovat a vzbuzovat v nich víru v lepší život. Na křest se moc těším, nejvíce na děti. Jsem moc ráda za každou aktivitu vůči dětem,“ řekla Veronika Kašáková.

Výtěžek z prodeje bude použit na podporu dalších dětských projektů. Mladí autoři tak pomohou nejen zlepšit povědomí o fungování dětských domovů a dětech, které v nich žijí, ale reálně přispějí k jejich dalšímu rozvoji. Autoři všech povídek navíc dostanou v den křtu knihy notebook, který jim možná napomůže k sepsání další knihy. „Role spisovatele pro mne nebyla náročná a docela mě bavila. Nejtěžší bylo vymyslet koncept příběhu. Jakmile jsem ho vymyslela, psaní šlo samo. Psaní bych se ráda věnovala, baví mě hrát si se slovy a vymýšlet příběhy. Díky psaní této povídky zažívám svůj první velký úspěch v něčem, co mne opravdu baví,“ řekla Vendula Šifelová z Dětského domova Hodonín, autorka povídky Životní zkouška.

Program na brněnském náměstí bude připraven primárně pro děti. Bavit se budou ale i rodiče. „Návštěvníci se mohou těšit na druhý ročník běhu s nákupními vozíky o hodnotné ceny. Vítěz dětské kategorie získá dětské kolo, vítězka ženské kategorie hodnotnou cenu z obchodu s outdoorovým vybavením a vítěz mužské kategorie vyhraje konzumaci piva na celé léto. Ti, kdo sledovali první ročník, jisté vědí, že podívaná je to zábavná. Soutěžící se předhánějí hlava nehlava a jdou za výhrou velmi nekompromisně, i proto je na místě zdravotník. Minulý ročník se obešel bez zranění. Akce slibuje zábavu s napětím až do konce, po celé odpoledne je připraven i bohatý doprovodný program a hudba pod taktovkou rádia Kiss Hády,“ řekl spoluorganizátor akce Jan Koleňák z rádia Kiss Hády.