ENVIRONMENT ARTIST

mzdové ohodnocení

Brno - město

Madfinger Games is a leading company producing innovative free-to-play games for mobile devices. Our games are played and highly-rated by millions of people worldwide, placing our company in the ranks of globally-respected game studios. The company is built on a foundation of capable people, who are able to work across a wide range of their professional expertise. This means that we are looking for talented, enthusiastic and experienced colleagues who cannot wait to get into the process of collaborative creative production. We offer a highly creative environment in Brno, Czech Republic, comprised of skilled people who love to share their knowledge about game-making and digital graphics.

Pracovní náplň

  • Creating 3D environments for games, including graphic design, modelling,
    textures, illumination, and animation within a game editor
  • Modelling objects, weapons, vehicles etc.
  • Working in 3ds Max, Photoshop, Unity3D, Zbrush and others
  • Working closely with game designers and scripters as part of a team

Co požadujeme?

  • Proven experience in creating art assets for game modes and level design
  • Excellent knowledge of 3ds Max and Photoshop, as well as experience with
    game editors (Unity3D, Unreal)
  • Passion for games and trends within the game and film industry, enthusiasm
    for creativity
  • Sense of color, composition and detail, and able to combine them to a high
    standard
  • Ability to fulfill a task to deadline
  • Willingness to seek out and learn new methods
  • Proactive, strong problem-solving and troubleshooting skills, ability to
    rapidly prototype and iterate ideas in an agile development environment
  • Team-working skills are essential as the role will involve working in a small
    high-energy team of artists, designers, programmers and executives

Co nabízíme?

  • The ability to contribute to the development of top game titles for a
    globally successful company
  • The chance to bring your own ideas into our games
  • Work alongside top people from the gaming industry in the Czech Republic
  • Friendly team and attractive workplace situated close to the city centre
  • Access to the most up-to-date game design technology
  • Chance for personal development through very creative work
  • Competitive salary and benefits

Zaujala Vás tato nabídka práce? Pokud ano, zašlete svůj strukturovaný životopis ve WORDu na emailovou adresu it@acjobs.cz. Nebudeme-li Vás kontaktovat do tří týdnů od přijetí Vašeho životopisu, byla v prvním kole výběrového řízení dána přednost jinému kandidátovi.

Zaujala Vás tato nabídka práce? Pokud ano, zašlete svůj strukturovaný životopis ve WORDu na emailovou adresu it@acjobs.cz. Nebudeme-li Vás kontaktovat do tří týdnů od přijetí Vašeho životopisu, byla v prvním kole výběrového řízení dána přednost jinému kandidátovi. Aktuální pracovní nabídky personální agentury práce Advantage Consulting naleznete na: http://www.acjobs.cz/nabidky-prace/. Zde se nabízí práce v Praze, práce v Brně, práce v Ostravě, práce v Olomouci, práce v Plzni, práce v Ústí, práce v Hradci a dalších regionech České republiky. Zašlete nám svůj životopis a my Vás ZDARMA zaregistrujeme do databáze uchazečů o zaměstnání. ZDARMA si také můžete aktivovat službu „AC Pošťák“, která Vám zajistí zasílání aktuálních pracovních nabídek na Váš e-mail, dle Vámi zvoleného regionu, oboru a požadované mzdy. Odpovědí na tento inzerát či zasláním Vašeho životopisu a případných dalších osobních materiálů do personální agentury práce Advantage Consulting, s.r.o. a AC Jobs, s.r.o. dáváte souhlas ke shromažďování, zpracování a uchování Vašich osobních údajů dle zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů a se zasíláním pracovních nabídek. Tento souhlas platí až do jeho odvolání písemnou formou. Naše personální agentura práce poskytuje služby a poradenství v oblasti náboru zaměstnanců (recruitment), Assessment Centrum a zapůjčování THP pracovníků. Těšíme se na případnou konzultaci s Vámi.

Zaměstnavatel